Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da 1200 rakımda günlük 200 kilogram mantar üretiyor

Bursa’nın Keles ilçesinde yaşayan Mustafa İyitürk, günde 200 kilogram kültür mantarı üretiyor.

Bursa'nın Keles ilçesinde yaşayan

Bursa’nın kırsal Keles ilçesinde kültür mantarı üretimi yapan Mustafa İyitürk, 1200 rakıma tesis kurdu.

36 yıldır üretim yaptığını ifade eden İyitürk, yüksek rakımda daha verimli ve kaliteli ürün aldığını belirtti. Günde ortalama 100 ila 200 kilogram arası ürün toplayabildiğini söyleyen İyitürk, 720 metrekare alanda ayda 36 ton kültür mantarı yetiştirdiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İyitürk, mantar üretiminin kendisi için güzel bir geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Bulundukları bölgedeki yüksek rakım nedeniyle daha kaliteli ürün yetiştirebildiklerini anlatan İyitürk, Rakım yüksek, hava temiz, bu şekilde bir üretim yapıyoruz. Uzun yıllardır çalıştığımız toptancımız var, günde ortalama 100 ila 200 kilogram üretim yapıyoruz.” dedi.

Üretimin dikkat gerektiren bir olduğunu, hata yapıldığında verim kaybı yaşandığını anlatan İyitürk, şunları söyledi:

“Maliyetler yüksek olduğu için verim düşük olduğu zaman karımız düşüyor. 120 metrekareden 6 tane soğuk odamız var, toplamda 720 metrekarelik alanda üretim yapıyoruz. Mantar kompostu hazır olarak geliyor. Soğuk odalarımıza yerleştiriyoruz. 35 veya 36 gün sonra mantarlarımızı toplamaya başlıyoruz. Bir odadan yaklaşık 2 ila 3 ton arasında ürün alabiliyoruz. 3 parça olarak topluyoruz ürünlerimizi, biz buna flaş diyoruz. Gelen mantar kompostu ürün verdikten sonra topluyoruz. Birkaç gün sonra yeniden ürün çıkıyor. Odalarımızda izolasyon var. Isı kaybı olmaması lazım, üretim sıcaklığı 17 ile 18 derece arasında. Yaz mevsiminde soğutarak, kış geldiğinde ise ısıtarak üretimimize devam ediyoruz.”