Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Alzaymır hastasının zihnini canlı tutmak gerekiyor

Bursa Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz, Dünya Alzaymır Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Alzheimer hastalarının zihinlerinin canlı tutulması gerektiğini söyledi.

Bursa Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz,

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yavaş ilerleyen bu hastalığının zaman içinde günlük yaşamı etkileyerek, kişileri geri dönüşsüz bir şekilde bakıma muhtaç bırakabildiğini söyledi.

Hastalığın bağlangıç, orta ve ileri evrelerinin bulunduğunu ifade eden Yavuzyılmaz, başlangıç evresinde isimleri ve tarihleri unutma, yolunu şaşırma, kelimeleri bulamama, işine, çevresine ilgisizlik, hastalığını kabul etmeme gibi durumların ortaya çıktığını belirtti.

Orta evrede unutkanlığın belirgin hale geldiğini kaydeden Yavuzyılmaz, şunları söyledi:

“Hasta, kişileri tanıyamamaya başlar. Yıkanma, giyinme gibi gündelik işlerde yardım ihtiyacı duyar, hayaller görmeye başlar, depresyon gibi ruhsal hastalıklar baş gösterir. İleri evrede ise aile üyelerini tanıyamama, yemek yemede yürümede güçlük, idrarını, dışkısını tutamama, ciddi ruhsal davranış bozuklukları göstermeye başlar.”

Bu hastalığın kesin tedavisiin olmadığını vurgulayan Yavuzyılmaz, “Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz ancak ilerlemesi yavaşlatılır. Bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Tedavide ki amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır.” ifadesini kullandı.

– Hastanın zihnini canlı tutun

Alzaymır teşhisi konulan hastaların yaşam kalitesini arttırmak için çeşitli öneriler sunan Yavuzyılmaz, şunları kaydetti:

“Hastanızı mümkün olduğu kadar alışık olduğu ortamdan ve eşyalarından uzaklaştırmayın. Evin içindeki eşyaları azaltın, odaların girişindeki engelleri kaldırın. Evin aydınlatmasını artırın, kayabilen ayakkabı ve terlikten kaçının. Hastalığın erken döneminde ne yapması gerektiğini, olan biten olayları, tarihleri, insanları mümkün olduğunca tekrarlayarak hatırlatın, eşyaları bulmada güçlük çektiğinde dolapların, kapıların üzerine neyin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını hatırlatan etiketler yapıştırın. Hasta yemek yemeği reddedebilir veya aşırı yemeğe başlayabilir. Porsiyonlarını siz ayarlayın. Belli saatlerde sofraya oturtun. Giyinmede güçlük çekmemeleri için kullanımı daha kolay olanları seçin. Kendisinin yıkanmasına izin verin ama hastayı adım adım yönlendirin. Bu tarz faaliyetlerle onun zihnini canlı tutun.”

Bursa HABERİ