Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş kedi sahiplendi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla 4 aylık bir kedi sahiplendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” nedeniyle belediyeye ait Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’ni ziyaret etti.

Soğukkuyu Mahallesi’nde bulunan merkezdeki ziyarette Aktaş’a mahalle gönüllüleri, sivil toplum kuruluşu ve Bursa Barosu temsilcileri de eşlik etti.

Burada hayvan severlerin taleplerini dinleyen Aktaş, ardından merkezde tedavi gören 4 aylık tekir cinsi bir kediyi sahiplendi.

Kedinin tedavi süreci hakkında bilgi alan Aktaş, sol patisinde burkulma ve sinirlerinde zedelenme olan kediyi kucağına alarak sevdi.

Burada açıklamalarda bulunan Aktaş, belediyeye ait merkezde yıl başından bu yana 2 bin 394 hayvanın tedavi edildiğini söyledi.

Merkezde 3 bin 329 parazit uygulaması yapıldığını ifade eden Aktaş, “1817 adet kısırlaştırma, 1785 adet aşı ve 52 adet acil müdahale olmak üzere toplamda 10 bin civarında tedavi gerçekleştirdik.” dedi

Sokak hayvanlarını sağlıklarına kavuşturduklarını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

“Belirlediğimiz 139 noktada haftada 2 kez olacak şekilde’düzenli besleme ve alan temizliği yapıyoruz. Ayrıca Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü personelimiz, gönüllü hayvan severler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yıl içerisinde besleme programları uyguluyor. Bu yıl sahipsiz sokak hayvanlarımızın beslenmesi için 45 ton civarında mama harcandı. Ayrıca havaların soğumasıyla birlikte yine can dostlarımızın barınması ve beslenmesi için 17 ilçemizde ormanlık alanlar, baraj kenarları, park alanları ve sahil kenarları gibi yerlere 60 adet kedi ile köpek kulübesi konuldu. Bu kulübeleri de çevreye atık olarak bırakılan malzemelerden üreterek, çevre kirliliğini önlemek adına ileri dönüşümler gerçekleştiriyoruz.”

Okullarda hayvan sevgisi konusunda bilinç oluşturmak için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Aktaş, şöyle konuştu:

“Yeni tedavi merkezi, ihale sebebiyle bir miktar gecikti. Onun da hayata geçmesiyle daha güzel işler yapacağız. STK’ların bir de nöbetçi veterinerlik uygulaması talebi oldu. Hayata geçirmek için gerekli çalışmaları yapacağız. Duyarlı davranan herkese teşekkür ediyorum. Allah’ın yarattığı her can değerli ve kıymetlidir. Vatandaşlarımızı da daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Gördükleri eksik ve aksaklıkları belediyemize bildirmelerini istiyorum. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlu olsun.”