Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa Ulu Camii’nin taşıyıcı sistemleri incelenecek

Tarihi Bursa Ulu Camii’nin taşıyıcı sistemlerinin bilimsel olarak incelenmesi için çeşitli kurumlar arasında protokol imzalandı.

Tarihi Bursa Ulu Camii'nin

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İnşaat Mühendisleri Odası arasında, tarihi Ulu Camii’nin taşıyıcı sistemlerinin bilimsel olarak incelenmesi için protokol imzalandı.

Düzenlenen törende Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ülkü Kücükkayalar söz konusu protokü imzadı.

Konuyla ilgili açıklamalarda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hedeflerinin tarihi Ulu Camii’ni güvenle gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyledi.

Protokol kapsamında Ulu Camii taşıyıcı sisteminin tespitinin yapılıp, 2018 Türk bina deprem yönetmeliğine uygun analizlerinin değerlendirilmesi için gerekli bilgi, belge, akademik ve teknik destek için bir komisyon kurulacaüını ve çalışmaların bu komisyon marifetiyle yürütüleceğini ifade eden Aktaş, şunları kaydetti:

“Proje kapsamında jeoloji-jeofizik çalışmaların mali yükümlülüğünü büyükşehir belediyesi olarak biz üstleniyoruz. Tabi, vatandaşlarımızın içi rahat olsun yapılması planlanan analiz çalışmaları, cami içerisinde herhangi bir fiziksel müdahaleye sebep teşkil etmeyecek. Başta da belirttiğim gibi amacımız bu eşsiz tarihi mirasımızın uzun yıllar varlığını devam ettirmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır.”