Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da arı kovanlarına dadanan ayılar ortalığı darmadağın etti

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde, bir üreticiye ait arı işletmesine giren ayılar, kovanlarıdaki balları yiyerek ortalığı birbirine kattı.

Bursa'nın Orhaneli ilçesinde, bir

Alınan bilgiye göre, Orhaneli ilçesi Sadağı Mahallesi’nde arıcılık yapan Sami Doğan, işletmesine geldiğinde arı kovanalarının etrafa dağıtıldığını ve peteklerdeki balların yenildiğini fark etti.

Doğan, peteklerdeki pence ve çevredeki ayak izlerinden ballarını bir yetişkin ve 2 yavru ayının yediğini tespit etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Doğan, tesisi 2 sene önce kurduğunu ve bölgenin arıcılık açısından çok verimli bir yer olduğunu söyledi.

Alanda arılar için şeker ve şerbete gerek duyulmadığını anlatan Doğan, “Zaten arı bu zengin doğada polen ve çiçekleri buluyor ve çok güzel bal üretimi yapıyor. Bunca yıllık emeğimiz boşa gitti. İki, üç ayı tesisimizi darmadağın ederken, balları ve arıları yiyerek uzaklaşmışlar.” dedi.

Milli parklar yetkililerinin bu tehlikeye karşı önlem almasını beklediğini anlatan Doğan, zararlarının karşılanmasını ve yabani hayvanlar konusunda bir çözüm bulmasını istediklerini belirtti.

Bölgede çobanlık yapan Hüseyin Zihni ise, küçükbaş hayvanlarının ayılar ve kurtlar tarafından telef edildiği iddia etti.

Bir ayda toplam 20 hayvanın telef olduğunu öne süren Zihni, şunları söyledi:

“Bunların zararını kim karşılayacak? Devlet ayıları, kurtları koruyor, hayvanlarımız telef edilerek yeniliyor. Ayılarda çip varmış, kurtlarda var mı, bilmiyorum. Ayılardaki çiplerden sinyal gelmeyince karakola bildiriyorlar. Polisler buraya ayı aramaya geliyor. Orhaneli ve civar köy sakinlerinin can ve mal güvenliği kalmadı. Yetkililerden bir an önce bu konuya çözüm bulmasını istiyoruz”.”

Öte yandan Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağkı veterinerler arıcılık işletmesinde incelemelerde bulundu.

Zarar gören işletme ise dronla görüntülendi.