Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da diyaliz hastasının ikizleri oldu

Bursa’da 8 yıldır diyalize bağlı yaşayan 38 yaşındaki kadın, doktorların uyarılarına rağmen hamile kalınca ikiz bebek sahibi oldu.

Bursa'da 8 yıldır diyalize

Alınan bilgiye göre, 8 senedir diyalize bağlı yaşayan Sare Oto (38), hamile kaldı.

Bursa Şehir Hastanesi’nde görev yağan doktorlar Oto’yu, doğacak bebeğin ölüm riski konusunda uyardı.

Kadının, daha sonra ikiz olduğu öğrenilen bebekleri tüm risklere karşı dünyaya getirmek istemesi üzerine nefroloji, perinatoloji, kadın doğum ve kardiyoloji alanından hekimler onu yakın takibe aldı.

Oto, ikiz bebeklerini hastanede sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdi. Aile, bebeklerin mutluluğunu hekimleriyle paylaştı.

Oto’nun tedavisini yürüten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Ayar, “Hastamız, tüm risklere karşın vazgeçmeyince bize de ona destek olmak kaldı. Hastamızın mutluluğu, bizim de mutluluğumuz” dedi.

– Literatürde çok nadir

Sare Oto’yu 8 yıldır takip ettiğini ve haziran ayı gibi planlanmayan bir gebeliği fark ettiklerini belirten Doç. Dr. Ayar, şunları söyledi:

“19 haftalık bir gebelik mevcuttu. Daha sonrasında eşiyle oturup, nasıl devam ettirmeleri gerektiğini riskleriyle beraber paylaştık. Oto ailesi, gebeliği sonuna kadar devam ettirme kararı verdi ve süreci hastanede başlatmış olduk. Literatürde bu tarz gebelikler ülkemizde ve dünyada çok nadir olmakta ve bunun yanında bu hastaların takibinde de multidisipliner yaklaşım gerekmekte. Bu süreçte tabii ki biz perinatoloji, kadın doğum, kardiyoloji alanlarından değerli hocalarımızdan yeterli desteği aldık. Onlara özellikle teşekkür ediyorum.”

– Bebekler sağlıklı

Bu tarz hastalarda bilimsel anlamda önerilenin, diyaliz haftalık süresini 20 saatin üzerinde tutarak seyri yakın takip etmek gerektiğinin altını çizen Ayar, şöyle konuştu:

“Burada şaşırtıcı olan, hastanın tek yumurta ikizi gebeliği olmasıydı ve dünya genelinde nadir rastlanan bir şeydi. Süreç sonunda hastamızın 31 hafta ve 2. günde doğumu gerçekleşmiş oldu. Çok şükür bebeklerimiz sağlıklı, stabil bir şekilde takiplerine devam etmekte. Oldukça stresli bir iş ve bayağı emek sarf etti meslektaşlarım. Özellikle nefroloji ve diyaliz ekibim. Bu konuda doktor arkadaşlarla onlara çok teşekkür ediyoruz. Umarım sonraki süreçte annemiz de çocuklarını kucaklarına alarak onları sağlıkla büyütecektir.”

Eşi Sare Oto’nun hamileliğini 4. ayında öğrendiklerini ve bundan sonra da bir şekilde riske girerek doğumu gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Mehmet Oto ise, “Başından beri en ince detayına kadar bütün hastaneyi seferber ederek bu sürece ulaşmamızı sağladılar. Başta Yavuz Hoca olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.