Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da görmeyen gözleriyle 20 yıldır motosiklet tamir ediyor

Bursa’da yaşayan görme engelli Yılmaz Kazdal (42), engeline rağmen tam 20 yıldır azimle motosiklet tamirciliği yapıyor.

Bursa'da yaşayan görme engelli

Alınan bilgiye göre, Bursa’da yaşayan Yılmaz Kazdal (42), 11 yaşında geçirdiği havale sonucu görme yetisini kaybetti.

Tüm zorluklara rağmen hayata tutunan Kazdal, çok sevdiği motosiklet tamirciliğini öğrenmek için uzun uğraşlar verdi.

Ustası Mustafa Gazi tarafından azimle eğitilen Kazdal, 22 yaşında kendi başına motosiklet tamir etmeye başladı.

Kazdal, yıllardır küçük dükkanında her gün çok sayıda motosikleti tamir ediyor.

Dokunarak motosikletlerin tüm şemasını hafızasına kazıyan usta dokunarak vidaların yerini buluyor ve görmeden tornavidayla vidaları sökerek bozuk parçaları söküp takıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kazdal, 11 yaşında geçirdiği havale sonucu görme yetisini kaybettiğini anlattı.

– “Çok meraklıydım”

İlk başta bisiklet tamir etmeye başladım daha sonra motosiklete döndüğünü söyleyen Kazdal, şunları söyledi:

“Ben tamirciliğe çok meraklıydım. Bu merakım meslek haline geldi. Bana tüm bildiğimi ustam Mustafa Gazi öğretti. Ustam bana hangi parçanın ne işe yaradığını ve ne vazifesi olduğunu dokundurarak öğrenmemi sağladı. Ben ustamdan öğrendiklerimle 20 yıldır motosiklet tamirciliği yapıyorum. Teknoloji kendini yeniliyor. Bende yeni teknoloji motosikletleri öğrenmek için çaba gösteriyorum. Kendi dükkanımı ise 2014 yılında açtım. Benim 10 yıldır düzenli gelen müşterilerim var, hepsi çok memnun. Ben dükkanda tek başına çalışıyorum. Tek başıma daha rahat çalıyorum. Çünkü koyduğum parçaların ve takım aletlerinin yerini biliyorum, onları dokunarak bulmak kolay oluyor.”

– “Motosikleti sıfırdan toplayabiliyorum”

Binlerce parçayı ezberlediğini belirten Kazdal, “Allah’ın bana verdiği bir yetenek var, kolay kolay öğrendiğim bir şeyi unutmam, ben görmeden dokunarak hislerimle tamir ediyorum. Bir motosikleti sıfırdan toplayabiliyorum. Benim görmeden tamir ettiğimi görenler büyük şaşkınlık yaşıyor, bana nasıl yaptığımı soruyorlar. Bende tamir fiyatları da uygun, bakımı 250 liraya yapıyorum. Bir motosikletin bakımını yapmam 1 saatimi alıyor. Benim maksadım çok para kazanmak veya zengin olmak değil, toplumun ihtiyacını karşılamak” ifedesini kullandı.

10 yıldır Yılmaz ustaya motosikletini tamir için getirdiğini söyleyen Aziz Teyicioğlu ise, “Yılmaz usta çok iyi bir usta, ben başka yere gitmem hep buraya gelirim. Gözleri hiç görmemesine rağmen motosikletin tüm bakım ve onarımını yapıyor. Görmeden böyle bir yeteneğe sahip, bir de görmüş olsa neler yapacağını tahmin bile edemiyorum. Güzel tamir yapmasa ben buraya 10 yıldır motosikletimi getirmem. Benim motorumu sıfırdan topladı. Benim gözümle görüp sıkamadığım vidaları o görmeden sıkıyor” diye konuştu.