Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da köy meydanındaki taştan antik şampiyon çıktı

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki bir mahalle meydanında sergilenen tarihi taşın, 2 bin yıl önce 9 defa şampiyonluk yaşayan bir atlet için dikildiği öğrenildi.

Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bir

Alınan bilgiye göre, Mudanya’ya bağlı kırsal Yaylacık Mahallesi’nde yaşayan bir kişi yıllar önce tarlasını sürdüğü sırada toprağın içinde bir taş buldu.

Mahalleliler üzerinde işlemeler ve antik yazılar bulunan taşı, mahalle meydanında sergilemeye başladı.

Mahalleye 1990’lı yıllarda gelen bir turist kafilesi taşı fark etti. Turistlerin haber vermesi üzerine mahalleye gelen Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bilim Dalı Başkanı Mustafa Şahin, taşın üstündeki yazıları çevirdi.

Buna göre söz konusu taşın 2 bin yıl önce bölgedeki batık Kayzerya  antik kentinde yaşayan ve yarışmalarda 9 şampiyonluk kazanan atlet Tatianos’un anısına dikildiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yaylacık Mahallesi Muhtarı Süleyman Turan, taşın bulunduğu ve üzerinde yazılan ayzıların ortaya çıktığı süreci anlattı.

Taşın tarlasını süren bir mahalleli tarafındna bulunduğunu ifade eden Turan, şunları söyledi:

“Bu taşın ne olduğunu bilmiyorduk. Sonra köyümüze 1990 yıllarda turist kafilesi geldi. Onlar taşı Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bilim Dalı Başkanı Mustafa Şahin, hocamıza haber vermişler. Hocamız geldi taştaki yazının çevirisini yaptı. Biz o zaman bu taşın köyümüz sınırları içinde bulunan batık antik kentte 2 bin yıl önce yaşamış 9 şampiyonluk kazanmış bir sporcu anısına dikildiğini öğrendik. Burada Kayzerya diye batık bir şehir varmış. Bu sporcu bu şehirde yaşamış ve çok sayıda şampiyonluk kazanmış. Bu sporcu buradan çıkmış en eski atletmiş.”

Taşın üstünde Tatianos’un aldığı madalyaların da yazdığını söyleyen Turan, “Bu taşta sporcunun anne ve baba adıda yazıyor. Bu taşı görmeye gelenler oluyor. Tarihi esere meraklılardan çok defineciler daha çok görmeye geliyor. Spor kulüpleri görmeye geliyor” dedi.

Taşta yazanlara göre sporcunun kazandığı şampiyonluklar ise şöyle:

“Neapolis’de gençler koşusu, Pergamon-Augusteia’da gençler koşusu, Ephesos’da gençler koşusu, Pergamon-Tiraianeia’da gençler koşusu, Nikomedia’da gençler koşusu, Kyzikosta’da gençler koşusu.”