Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da tarım alanlarında kaçak yapıya geçit yok

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi ilçesinde nitelikli tarım arazileri üzerine inşa edilen kaçak fabrika binalarını yıkıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi

Bir yandan Bursa’yı depreme karşı dirençli kent haline getirmeye çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, öte yandan kaçak yapılaşmayla da etkin mücadele ediyor.

İlgili yasa gereği kaçak yapı ve metruk binalarla ilgili yaptırım yetkisi ilçe belediyelerinde bulunurken, son beş yıl içinde, büyükşehir belediyesi tarafından il genelinde tespit edilen 1600 kaçak ve ruhsatsız yapı, yasal işlemlerin yapılması için yetkili ilçe belediyelerine bildirildi.

Yıkımların zaman kaybetmeden yapılabilmesi için talepte bulunan ilçe belediyelerine araç ve ekipman desteği de sağlayan büyükşehir belediyesi, bugüne kadar yaklaşık 350 adet kaçak yapı yıkımına iş makinesi ve ekipman desteği sağladı.

Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla 5 kontrol ekibi ile havadan ve karadan denetimlerini kesintisiz sürdüren büyükşehir belediyesi tarafından, Bursa Ovası’nın nitelikli tarım arazileri arasında yer alan Osmangazi ilçesi İsmetiye Mahallesinde kaçak olarak yapılan yaklaşık 35 fabrika binası tespit edildi.

Söz konusu yapılarla ilgili olarak ilçe belediyesi tarafından yıkım kararı alınmasına rağmen, yasal sürede yıkımların yapılmaması nedeniyle büyükşehir belediyesi devreye girdi.

Jandarmanın güvenlik önlemleri altında binaların yıkımına İsmetiye Mahallesi’nde nitelikli tarım alanı üzerine kurulan fabrika binası ile başlandı.

Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinde tespit edilen tüm kaçak binalar ortadan kaldırılana kadar yıkımların süreceği, Nilüfer ilçesinde de tespiti yapılıp, hakkında yıkım kararı bulunan binaların da yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılacağı belirtildi.