Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da Uzun Çarşı’nın çatısının yanları kapatıldı

Osmangazi Belediyesi’nce başlatılan Tuzpazarı, Uzun Çarşı ve Okçular Çarşısı’nın üstündeki cam çatı örtüsünün yan kısımlarının kapatılması çalışması tamamlandı.

Osmangazi Belediyesi'nce başlatılan Tuzpazarı,

Osmangazi Belediyesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde gerçekleştirdiği çalışmalarla kentin ticaret ve alışveriş vitrini olan bölgeyi yeniden cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Geçen sene mevcut çatı örtüsünün güneşten zarar gören ve kırılan camlarını yenileyen, cam altı su sızdırmaz fitillerini değiştiren Osmangazi Belediyesi, yağışlı havalarda çatının yan kısımlarından dükkanların içerisine su girmesinin önüne geçmek için çatı örtüsünün yan kısımlarını da kapatıyor.

Yürütülen çalışma çerçevesinde Tuzpazarı, Uzun Çarşı ve Okçular Çarşısı’nın üzerindeki cam çatı örtüsünün yan kısımların büyük bölümü kapatıldı.

Tarihi çarşıları ziyaret eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, gerçekleştirilen çalışmaları inceledi.

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Dündar, “Tarihi çarşılarımız, Osmanlı Devleti kurulduğu günden bu güne 7 asırdır var olan kentin ticaret merkezi. Yılların etkisiyle yıpranıp eskiyen bölümlerde tamirata, tadilata, restorasyona ihtiyaç vardı. Osmangazi Belediyesi olarak tarihi dokunun ayağa kalkması adına bölgedeki tüm hanlarda restorasyon çalışması yürüttük diyebiliriz.” dedi

Bakımlar yapıldıkça farklı taleplerin de ortaya çıktığını anlatan Dündar, şunları söyledi:

“Daha önce üstü açık olan Uzun Çarşı’nın üstü çatı ile kapatılarak kapalı çarşıya dönüştürüldü. Çatının yan bölümlerinin açık olmasından dolayı güneş ışınları çarşı içine giriyordu ve özellikle tekstil ürünleri satan esnafımız tarafından mallarının solduğu yönünde şikayetler alıyorduk. Ayrıca yağmur yağdığında dükkanların ve çarşının içerisine de su giriyordu. Esnafımızdan bu yönde bizlere şikayetler geldi. Çatının dalgalı mimarisinden dolayı yanlarının kapatılması zor bir proje. Mühendis arkadaşlarımızın çalışmaları ile çatının statik yapısına uygun bir çalışma ortay koyduk. Rüzgarın geçmesini sağlayan estetik vinil malzeme kullanarak çatının yanlarını kapattık. Esnafımız bir talebini daha karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şuanda hem esnafımız hem de vatandaşlarımız rahat ve konforlu bir şekilde alış verişini yapabiliyorlar. Bursa’mıza ve çarşı esnafımıza hayırlı olsun.”

Uzun Çarşı Dernek Başkanı Tarık Budulgan ise, “Yaz aylarının gelmesiyle birlikte çatının yanlarından giren güneş ışınları esnafımızın sattığı tekstil ürünlerini solduruyordu. Kuyumcu esnafımızın malları zarar görüyordu. Ayrıca sıcak olduğu için vatandaşlarımız çarşının gölge olan bölümünden yürümeyi tercih ediyordu. Bu da esnafımızın işlerini engelliyordu. Yağışlı havalarda da çarşının içerisine su giriyordu. Osmangazi Belediyemizin çalışması ile çok şükür bu sıkıntılarımız geride kaldı. Kendim ve tüm çarşı esnafımız adına Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.