Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da yüzlerce personelin katılımıyla nefes kesen tatbikat

Bursa’da, çeşitli kurum ve kuruluşlardan 1260 personelin katılımıyla Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Bölgesel Afet Müdahale Tatbikatı gerçekleştirildi.

Bursa'da, çeşitli kurum ve

Bursa’da, “2022 Afet Tatbikat Yılı” çalışmaları kapsamında, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Bölgesel Afet Müdahale Tatbikatı gerçekleştirildi.

Nefes kesen tatbikatta 150 araç ve yerel yönetimler, kaymakamlıklar, 596 arama kurtarma personeli, 98 resmi-özel sektör çalışanı ile Kızılay personeli olmak üzere toplam 1260 kişi görev yaptı.

Müdahale, tahliye, çadır kurulumu, KBRN ve yangın müdahalesi senaryolarının uygulandığı tatbikatta Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) çalışmaları da test edildi.

Tatbikatta, Bursa TAMP çalışma grupları, ana ve destek çözüm ortağı kurum ve kuruluşlar, aynı zamanda bölge illerinin arama kurtarma çalışma grupları, çalışma gruplarının AYDES kullanıcıları, il ve ilçe AFAD merkezleri ile il afet yönetim merkezi ve ilçe afet yönetim merkezi oluşturarak planlanan uygulamalar anlatıldı.

Tatbikatı Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl AFAD Müdürü Yalçın Mumcu, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur da yakında takip etti.

Tatbikatın amacının hazırlanan 26 çalışma planının uygulanabilirliğini test etmek, il ve ilçe AFAD merkezleri arasında koordinasyonu geliştirmek, ekiplerin gece çalışma pratiğini artırmak ve eksiklikler doğrultusunda planları güncelleyerek iyileştirmek olduğunu anlatan ekipler, çevre illerle beraber tatbikat yapılmasının gerekliliğinin önemine dikkati çekti.

– “Afet yönetimi Bursa’nın en önemli meselesi”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa’nın en önemli meselesinin deprem olduğunu söyledi.

Tatbikatın pratikte de uygulamaya dönüşmenin herkesin işi olduğunu ve ciddiyet, kararlılık ile uygulamadaki disiplini sağlamak gerektiğini ifade eden Canbolat, şunları kaydetti:

“Bugün nihayetinde bir tatbikat ama iş başa geldiğinde kurumların, yöneticilerin neler yapacağını şimdiden doğru planlanması ve Allah korusun başımıza geldiği zaman hızlı ve pratik bir şekilde uygulamaya geçildiğinde avantajlı hale gelerek insanlara daha çabuk ulaşabileceğimizi unutmamamız gerekiyor. Afet yönetimi bu anlamda Bursa’nın en öncelikli meselesidir. Tatbikatın hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
 

Bursa HABERİ