Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’daki Batı Trakyalılar Balkan Panayırında buluştu

Bursa’da, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 20. Batı Trakyalılar Panayırı renkli görüntülere sahne oldu.

Bursa'da, Batı Trakya Türkleri

Osmangazi ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’ndeki mesire alanında gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Nureddin Arif Kurtulmuşlar, BTTDD Bursa Şube Başkanı Ali Eminlatif, BAL-Göç Genel Başkanı Emin Balkan, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Yöresel lezzetlerin ikram edildiği ve pehlivanların güreş yaptığı panayır renkli görüntülere sahne oldu.

Programda bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bu etkinlikleri düzenlerken geldikleri toprakları da hiçbir zaman unutmadıklarını söyledi.

Çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerle bağlarını güçlendirdiklerini ifade eden Dündar, “Geçtiğimiz haftalarda ziyaret ettiğimiz Batı Trakya bölgesinde tarım yapılan yerlerde özellikle tütün üretiminin azaldığını gördük. Köylerde nüfus azalmış.” dedi.

Kardeş şehir belediye başkanlarına bu bölgeleri canlandırmanın yerel yönetimler olarak kendilerinin görevi olduğunu söylediğini aktaran Dündar, “Çünkü, tarım çok önemli bir konu. O toprakların boş kalması insanlık adına büyük bir kayıp, üretim yapmak lazım.” diye konuştu.

– “Çok çirkin bir olay”

Ecdat yadigarı topraklara hizmet yaparken bazı engellemeler ile karşılaştıkların dile getiren Dündar, şunları söyledi:

“Bir dikili taş ortaya koyduğunuzda veya bir eser yaptığınızda birçok engelle karşınıza çıkıyor. Gümülcine Sirkeli’de kardeş belediyemiz Kozlukebir Belediyesi ile birlikte 15 Temmuz şehidimiz Mustafa Cambaz anısına bir kardeşlik çeşmesi inşa ettik. Tüm canlılara hizmet etmekten başka maksadı olmayan bir çeşmenin Atina’ya kadar uzanıp Yunan milletvekillerine soru önergesi konusu olması, belediye başkanının karakola çağrılarak ifadesinin alınması, günümüz Avrupasında, bugünün çağdaş dünyasında çok çirkin bir olaydır. Bence belediye başkanımızın şunu yapması lazım Atina’da hangi partiden olursa olsun bu çeşmeden endişesi olan milletvekillerine çeşmeyi yerinde gösterip tüm canlılara hizmet eden bir eser olduğunu anlatmalı. O zaman belki ikna olabilirler.”