Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın büyüleyici güzelliği: Koza Han

Bursa’ya, Sultan 2. Bayezid tarafından 1491 yılında yaptırılan Koza Han, aradan asırlar geçmesine rağmen yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çekiyor.

Bursa'ya, Sultan 2. Bayezid

Koza Han, Sultan 2. Bayezid tarafından İstanbul’daki cami ve medresesine gelir getirmek maksadıyla mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a yaptırılmıştır.

Han geçmiş dönemlerde Yeni Han, Beylik Han, Han-ı Cedid-i Amire, Han-ı Cedid-i Evvel, Simkeş, Sırmakeş, Beylik Karbansaray ve Eski Yeni Han gibi isimlerle anılmıştır.

Bursa’daki  Ulu Camii ile Orhan Camii arasında bulunan  Koza Han kareye yakın dikdörtgen bir avlunun etrafında yer alan iki katlı ana yapıyla, doğusunda ahır ve depoların bulunduğu tek katlı avlulu bir yapı olan İç Koza Han’dan meydana gelmektedir.

Üç girişi bulunan hanın kuzey cephesindeki girişinde görkemli bir kapısı bulunur. Hanın iç avlusunun ortasında bir şadırvan, onun üzerinde ise bir mescit yer alır.

Koza Han, 15. yüzyıldan bu yana uluslararası bir ticaret ve alışveriş merkezi olarak faaliyet gösterir. Handa yüzyıllardır çok farklı ülke ve milletlerden tüccarların işyerleri bulunmuştur. Yakın zamana kadar içinde rkoza pazarının kurulduğu handa günümüzde de ticari faaliyetler devam ediyor.

Koza Han, 2014 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak ilan edilen alanın içindedir.