Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın “damak çatlatan” lezzetleri dünyaya tanıtılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan “İpeksi Lezzetler Gastronomi Festivali”nde Bursa’nın lezzetleri tanıtılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından

Bursa’da, 23-25 Eylül tarihlerinde Merinos Parkı’nda gerçekleştirilecek olan festival, kentin gastronomi alanındaki potansiyelini geliştirecek.

Birçok yarışmaya ev sahipliği yapacak olan festival öğrencilere de eğitim fırsatları sunacak. Festival kapsamunda gerçekleştirilecek çalıştay ve panellerle gıdada sıfır atık, yerel tedarik, gastronomi ekonomisi, eğitim, ticaret ve beslenme konularını masaya yatıracak.

Festivalle eş zamanlı olarak 4. Gıda (TURFOOD) Fuarı ve 3. Turizm Fuarı da gerçekleştirilecek. Festival süresince gastro şovlar, söyleşiler, ödül törenleri ve konserler organize edilecek.

Festival süresince belirlenen oyun alanları, parkurlar, çeşitli aktivite ve yarışmalarla çocuklar da keyifli zaman geçirecek. Birçok ünlü isim de festival boyunca Bursalı’larla birlikte olacak. Sanatçı Buray, Şef Danilo Zanna, Şef Hazer Amani, Şef Arda Türkmen, Şef Ömür Akkor, akademisyen Şef Esat Özata, Sahrap Soysal, Şükran Kaymak ve daha birçok ünlü isim festivalde yer alacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın bütün özelliklerinin yanında mutfak kültürü açısından da ülkenin en önemli şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Bursa’nın bu anlamda özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde yıldızı parladığını ifade eden Aktaş, şunları söyledi:

“Günümüzde ise etkisini hala sürdürüyor. Orta Asya ve Anadolu topraklarının harmanlanmış kültürü, etkileşimi bu mutfakta açık bir şekilde kendini hissettiriyor. Malzeme ve tarif açısından oldukça zengin bir geleneğe sahip olan Bursa mutfağı, zeytinyağlısından etli yemeklerine, balığından tatlısına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. İlhamını da yüzlerce yıl öncesinin geleneklerinden almaktadır.”

Bursa’nın, Türk mutfağına armağan ettiği birçok yemek ve tatlıyla tanındığını belirten Aktaş, şunları kaydetti:

” Bursa yemeklerinin namı Türkiye’nin dört bir yanına yayılmasının yanı sıra yurt dışında dünya mutfağında da yer almaktadır. Bursa kebabı, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, pideli köfte, kuzu tandır, cevizli lokum, tahinli pide, cennet künkü, Bağdat hurma tatlısı ve kestane şekeri Bursa ile anılan lezzetlerin başında gelir. Tüm bu lezzetleri ilkini düzenlendiğimiz festivalle daha geniş kitlelere tanıtmış olacağız.”