Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gemlik’ Şehitliği yenilendi

Gemlik Belediyesi, ilçedeki şehitlikte yenileme çalışması yaptı.

Gemlik Belediyesi, ilçedeki şehitlikte

Belediye, ilçenin kurtuluşunda şehit olan Hafız Mehmet Efendi ve Yüzbaşı Cemal Bey’in mezarlarının da bulunduğu alanda yenileme çalışması gerçekleştirdi.

Çalışma kapsamında mezar taşları temizlenip, eksik olan parçalar da yenilendi.

Peyzaj çalışmalarının gerçekleştirildiği mezarlığa Osmanlıca mezar taşlarının metinlerin çevirilerini içeren bilgilendirme tabelaları yerleştirildi.

Mezar taşlarında yapılan çalışmalar çalışmalar kapsamında Bursalı İmam Mehmet Efendi diye anılan şehidin, aslen Çankırılı olduğu ve Gemlik’in kurtuluşundan beş gün önce düşman kuvvetleri tarafından camide şehit edildiği tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, şunları söyledi:

“Yıllardır şehitlerimizin mezarlarının bulunduğu alan atıl bir şekilde duruyordu. Biz Gemlik Belediyesi olarak hemen restorasyon projesi hazırlayarak gerekli kurumlara sunduk ve onaylarını aldık. Emetullah Hatun Camimizin yan tarafında bulunan alandaki çalışmalarımızı uzman ekipler eşliğinde tamamladık. Bu vatanı bize yurt etmek için mücadele eden Başta Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Gemlik’imizin işgalinde şehit olmuş Yüzbaşı Cemal’i, Er Mehmet Ali’yi, Hafız Mehmet Efendi ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”