Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Manas Destanı Bursa’dan Guinness’e koşuyor

Bursa’da, “Manas Haftası” etkinlikleri kapsamında Guinness Rekorlar Kitabı için Manas okuması rekor denemesi başlatıldı.

Bursa'da, "Manas Haftası" etkinlikleri

Bursa’nın İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim’de gerçekleştirilecek olan  4. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında Kırgızistan Cumhuriyeti’nin desteğiyle “Manas Haftası” etkinlikleri gerçekleştiriliyor. 

Etkinlikler kapsamında Merinos Parkı’ndaki çadırda Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için en uzun Manas okuması rekor denemesi başlatıldı.

Manas Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen programda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk milletin dünya kültürüne Oğuz Kağan, Türeyiş, Göç, Battal Gazi, Satuk Buğra Han, Dede Korkut ve Manas gibi birçok destanı hediye ettiğini söyledi.

Destanların milli şuuru güçlendiren ve dayanışmayı sağlayan önemli eserler olduğunu anlatan Aktaş,  “Türk milleti büyük bir coğrafyaya yayıldığı için farklı bölgelerde destan geleneğini devam ettirmişlerdir. En eski Türk destanlarından biri olan Manas, Türk mitolojisinden ve kültüründen derin izler taşımakla birlikte, Finlilerin Kalevala, Almanların Nibelungen, Hintlilerin Ramayana, eski Yunanlıların İlyada ve Odesa gibi destanlarından çok hacimli olup, dünyanın en büyük destanıdır.” dedi.

Manas Destanı’nın, dünyada eşi olmayan büyük ölçekli bir sanat eseri olduğunu vurgulayan Aktaş, şunları kaydetti:

” Manas Destanı sadece Kırgızların değil tüm Türk dünyasının kültürel mirasıdır. Manas geleneğini yaşatan, canlı tutan ve bizlere ulaştıranlara, kadim Türk kültürüne katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum. Medeniyetlerin beşiği, tarihi İpek ve Baharat yollarının kesişme noktası, Selçuklu ve Osmanlı başkenti Bursa’mıza, gönül coğrafyamızdan gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.”

Programda Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev de birer konuşma yaptı. 

Etkinliklerin bir hafta boyunca süreceği öğrenildi.
 

Bursa HABERİ