Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yılı coşkuyla kutlanıyor

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yıl dönümü, ilçede gerçekleştirilen çeşitli programlarla coşkuyla kutlanıyor.

Mudanya Mütarekesi'nin 100'üncü yıl

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla Mütareke Evi önünde resmi tören düzenlendi.

Törenin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede gün boyu çok sayıda etkinlik yapıldı.

Kutlamalar kapsamında Mudanya sahili Türk bayraklarıyla donatılırken, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından BUDO iskelesi önünde “Mütarekenin 100. Yılı Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz, birlikte fotoğraf sergisini gezdi.

Sergi alanında Sokak Sanatları Atölyesi’nin 15 kişilik ekiple yaptığı canlı heykel gösterisi, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Vatandaşlar canlı heykellerle hatıra fotoğrafı çektirmek için adeta sıraya girerken, saat başı yapılan canlı performanslarla Mudanya Mütarekesi anlatıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ve Burgaz Yelken Kulübü işbirliğiyle 100’üncü yıl coşkusu denize taşındı.

Sporcular yelkenlilerle denizde tören geçişi yaptı. 

Konuyla ilgili konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mudanya Mütarekesi’nin Türkler ve dünya barışı açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Mudanya Mütarekesi sayesinde büyük zaferden sonra Ankara hükümetinin tek kurşun atmadan isteklerini yerine getirdiğini kaydeden Aktaş, “Müttefikler, ilk kez Ankara hükümetini Türkiye’nin tek meşru hükümeti olarak karşılarına almışlardı. Bu da ülkemizin yeni zaferi oluyordu. Anlaşmayla birlikte Türkiye, Doğu Trakya’yı geri almakla yeniden Avrupa topraklarına ayak basıyordu. Bu anlamda Mudanya Mütarekesi, bir bakıma ‘Asya’nın Avrupa’ya karşı bir zaferi’ olarak da yorumlanabilir. Mudanya Mütarekesi’nin 100. yılı kutlu olsun.” ifadesini kullandı.