Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Bursa

Nilüfer ile büyükşehir arasında ekran ve bank gerginliği

Bursa Büyükşehir Belediyesi, izin alınmadan yönetmeliklere aykırı şekilde yerleştirildiği gerekçesiyle Nilüfer Belediyesi’nin 16 led ekranını kaldırdı. Taraflar konuyla ilgili karşılıklı olarak basın açıklaması yaptı.

VİDEOYU PAYLAŞ

Bursa Büyükşehir Belediyesi, izin alınmadan yönetmeliklere aykırı şekilde yerleştirildiği gerekçesiyle Nilüfer Belediyesi’nin 16 led ekranını kaldırdı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem olayın ardından basın toplantısı düzenledi.

Nilüfer Halkevi’ndeki toplantıda konuşan Erdem, yerel seçim arifesinde, siyasi centilmenliğe hiç yakışmayacak hareketlerle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Nilüfer’de evlere belediyeyi karalayan el ilanları dağıtıldığını iddia eden Erdem, “Sözde bir karne hazırlayıp ‘Nilüfer Belediyesi sınıfta kalmıştır’ yazarak halka dağıtmışlar. Böyle bir seçim kampanyası olamaz. İmzasız dağıtılan bu bildiriler siyasetin ne kadar çirkinleştirildiğinin de göstergesidir. Bu girişimleri kınıyoruz. Bu bildirilerin sahiplerini mertçe siyaset yapmaya davet ediyoruz.” dedi.

Erdem, bildiri olayıyla eşzamanlı bir şekilde belediyeye ait 16 led ekranın da Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yerinden söküldüğünü söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bu konunun defalarca görüşüldüğünü anlatan Erdem, şunları söyledi:

“Dün gece saat 3 civarı led ekralarımızın elektrik bağlantıları dahi kesilmeden, yani halkın can güvenliği bile düşünülmeden kamu malına zarar verilerek kepçeler aracılığıyla bulundukları alandan alınmış ve götürdükleri alanda gelişi güzel bir şekilde depolanmıştır. Bunların görüntüleri elimizde mevcut. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki uygulamaları hakkında daha önce konuyu yargıya taşıdık. İlgili yönetmeliğe göre kamunun ortak kullanım alanlarına ticari reklam amaçlı pano koyulamaz ama kamu yararına bilgilendirme içerikli iletişim panoları konulabilir. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu konuda çifte standart uyguluyor.”

Büyükşehirden açıklama

Bursa Büyükşehir Belediyesi de konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Büyükşehir’den yapılan açıklamada, büyükşehir sorumluluğunda bulunan alanlara Nilüfer Belediyesi tarafından herhangi bir izin alınmadan yönetmeliklere aykırı şekilde konan 215 reklam elemanından (billboard, totem, led ekran) 16’sının kaldırılması üzerine, Nilüfer’de algı operasyonu başlatıldığı belirtildi.

CHP’li milletvekilleri, CHP il başkanı ve Turgay Erdem’in, durumu perdelemek için basın toplantısı düzenlediğinin hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Toplantıda, İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin ‘Büyükşehir sorumluluğundaki alanlara ticari reklam amaçlı pano konulamaz. Kamu yararına bilgilendirme ve tanıtım amaçlı çalışmalar gibi ticari gelir getirmeyen hizmet sunumu yapılan iletişim panoları için Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapılarak, izin verilmesi halinde konulur’ hükmü hiç gündeme getirilmedi. Asılsız iddialarla ilçe belediyesinin yasa ve yönetmelik tanımaz tutumu gizlenmeye çalışılırken, Büyükşehir Belediyesi’nin defalarca uyarması ve son olarak 8 Kasım’da bu reklam elemanlarının kaldırılması için resmi yazı gönderdiğine de hiç değinilmedi. Büyükşehir Belediyesi de ilgili yönetmelik doğrultusunda tüm uyarı ve resmi yazılara rağmen, 215 izinsiz tanıtım elemanı arasında yer alan 16 led ekranı kaldırdı.”

Çalı Mahallesi meydanına vatandaşlar tarafından talep edilmesi üzerine bank konulduğu belirtilen açıklamada, Nilüfer Belediyesi personelinin banklarda yazan “Bursa Büyükşehir Belediyesi” ibaresini söktüğü iddia edildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Mahalle sakinleri, geçtiğimiz günlerde mahalleye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan meydana bank konulmasını istedi. Başkan’ın talimatıyla hemen meydandaki çınarın etrafı estetik oturma banklarıyla donatıldı. Bunun üzerine Nilüfer Belediyesi’nde reklam mesaisi başlatıldı. Mahallelinin bank istediğini 4 yıldır yerine getirmeyen Nilüfer Belediyesi, banklardaki ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi’ yazılarını söktürdü. Nilüfer Belediyesi ekipleri, söktükleri ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi’ yazılı tahtaları söküp, yerine hiç de estetik olmayan yazısız tahtalar monte etti. Nilüfer Belediyesi’nin bu reklam oyunu ise mahalle sakinlerinin dikkatinden kaçmadı. Mahalle sakinleri, bankların tahtalarını söken Nilüfer Belediyesi çalışanlarının bu çabasını cep telefonlarıyla kaydetti. Görüntüleri kaydeden vatandaşlar, Nilüfer Belediyesi’nin tek yaptığının Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin önüne tabela koyup, reklam yapmak olduğunu dile getirdi.”

DİĞER VİDEOLAR