Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Organik tarım ve ata tohumlarının geleceği Bursa’da tartışılıyor

Avrasya Sosyo Ekonomik Araştırmalar Derneği tarafından planlanan Uluslararası KAYES Kongresi, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bursa’da düzenleniyor.

Avrasya Sosyo Ekonomik Araştırmalar

“Yeşil Ekonomi Kapsamında Tarım, Turizm ve Enerji” temasıyla hazırlanan kongre Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, programda yaptığı konuşmada, organik tarım ve ata tohumu geleceğinin, dünya ve Türkiye’deki tarım, iklim değişikliği, kooperatifçilik ve coğrafi işaretlerin etkinlikte tartışılacağını ifade etti.

Programda bölge sorunlarının da ele alındığı özel oturumların düzenleneceğini belirten Aktaş, ” Bursa olarak, tarihi mirasımız, doğal güzelliklerimiz, kültürel zenginliğimiz, sanayi alt yapımız ve turizm potansiyelimizle ülkemizin lokomotif şehirlerinden biriyiz.” dedi.

Tarım, turizm ve enerji konularında kentin daha da güçlenmesi noktasında ciddi adımlar attıklarını anlatan Aktaş, şunları kaydetti:

“Tarım, özel başlık atılması gereken bir konu. Turizm alanında uyguladığımız önemli projeler sayesinde, Bursa’yı ulusal ve uluslararası alanda tanıtıyoruz. Enerji konusunda da ciddi yatırımlarımız var. Tarım, turizm ve enerji temasıyla gerçekleştirilen kongrede, diğer şehirlerimize ilham olacak sonuçlar çıkacaktır.”

Programda konuşan AK Parti Milletvekili Zafer Işık ise, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere kurumlar marifetiyle Bursa’da turizm ve tarım sektörlerine ciddi katkılar sunulduğunu belirtti.

Avrasya Sosyo Ekonomik Araştırmalar Derneği (ASEAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Örnek de yaptığı konuşmada, 3 gün sürecek olan kongrenin Bursa’da yapılmasında emeği olan Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür etti.

ASEAD çalışmaları hakkında bilgi veren Örnek, kongrede tarım, turizm ve enerji başlıklarını ele alacaklarını dile getirdi.

Kongrede 10 farklı ülkenin katılımıyla 58 bildirimin sunulacağını açıklayan Örnek, programın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’ın moderatörlüğünü üstlendiği birinci oturuma geçildi. Kongrede sektörün önemli isimlerinin ağırlandığını ve Türkiye’ye örnek çalışmanın ortaya çıkmasını istediklerini belirten Şevket Orhan, organizasyonun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından oturumlara geçildi. Tarım Peyzaj AŞ Genel Müdürü Semih Polat, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Alpaslan, Bursa Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mahinur Makar, Seyhanlar Market Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Seyhan, Osmangazi Tüketim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Balkacı tek tek söz alarak görüşlerini dile getirdi.

Bursa HABERİ