Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Osmangazi Belediyesi BUÜ’de e-atık standı açtı

Osmangazi Belediyesi, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından düzenlenen elektronik atık toplama etkinliğinde stant açtı.

Osmangazi Belediyesi, Bursa Uludağ

  Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nün, “14 Ekim Uluslararası E- Atık Günü” dolayısıyla Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen elektronik atık toplama etkinliğinde açtığı stant öğrenciler tarafından yoğun yoğun ilgi gördü.

Elektrikli süpürge, bilgisayar, televizyon, telefon, ütü, pervane ve monitörden oluşan elektronik atıkların sergilendiği standı ziyaret eden öğrencilere not defteri, kalem kutusu, sıfır atık dergisi gibi çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dilek Yosun, 2009 yılından bu yana ‘Geleceğini Çöpe Atma’ mottosuyla yürüttükleri proje çerçevesinde bugüne kadar 145 ton E- Atık topladıklarını söyledi.

Tamiri mümkün olmayan televizyon, bilgisayar, yazıcı, telefon, faks, fotokopi makineleri, dijital ekranlar, entegre devreler, baskılı devreler, yarı iletkenler, algılayıcılar, kablolar, MP3 çalarlar, tıbbi cihazlar gibi alet ve ekipmanlar elektronik atık olarak kabul edildiğini anlatan Yosun, şunları kaydett:

“Bizler, bu anlamda sorumluluklarımızın farkındayız. Başkanımız Mustafa Dündar’ın talimatları doğrultusunda ekiplerimizle ilçe sınırlarımızda bulunan okul, kamu kurumu, sağlık birimleri, muhtarlıklar ve alışveriş merkezlerinde elektronik atıkların zararları ve toplanması hususunda bilgilendirmeler yapmaktayız. Aynı zamanda Elektronik Atık Toplama lisansına sahip yetkili firma ile birlikte, 28300 sayılı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliğine uygun olarak, e-atıkların ekonomiye kazandırılması yönünde de çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca, Uludağ Üniversitesi’nin böylesine önemli bir çalışmasının parçası olmak bizleri mutlu etti.”