Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şadırvanlı Han’da güz dönemi programları başladı

Osmangazi Belediyesi’nce üniversite öğrencileri için eğitim ve kültür merkezine dönüştürülen Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nin güz dönemi programı başladı.

Osmangazi Belediyesi'nce üniversite öğrencileri

Osmangazi Belediyesi, tarihi Kayhan Çarşısı’nın simgesi olan Şadırvanlı Han’ı restore ettirdi.

Daha sonra Uludağ Üniversitesi ile protokol imzalayan belediye Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’ni hayata geçirdi.

Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören tarihi yapı, günün her saati Uludağ Üniversitesi’nin yanı sıra kentin dört bir yanından gelen öğrencileri de ağırlıyor. Film gösterileri, sergiler, konferanslar, seminerler, şiir ve öykü yarışmaları, kurs ve düşünce atölyeleri gibi birçok eğitimsel ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde 2022 Yılı Güz Dönemi’nin faaliyet programı düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği 2022 Yılı Güz Dönemi’nin faaliyet tanıtım programına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. M. Asım Yediyıldız, akademisyenler ve belediye başkan yardımcıları katıldı.

Burada bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 100 yıl önce inşa edilen Şadırvanlı Han’ı, bakımsızlığa terk edilmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş bir durumda iken yeniden ayağa kaldırdıklarını söyledi.

Restorasyon çalışmalarıyla söz konusu binaya yeniden hayat verdiklerini ifade eden Dündar, şunları söyledi:

“Osmangazi Belediyesi, tarihi eserlerin ayağa kaldırılması noktasında Türkiye’de öne çıkan belediyelerin başında yer alıyor. Bu alanda birçok ödüle sahibiz. Son olarak da geçtiğimiz cumartesi günü Tarihi Kentler Birliği tarafından Hisar’da yürüttüğümüz çalışmalar ile jüri özel ödülüne layık görüldük. Şadırvanlı Han’daki restorasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra ise bu tarihi mekana nasıl bir fonksiyon verebiliriz konusunu düşünmeye başladık. Bu noktada Uludağ Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’a burasını Uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören misafir öğrenciler için faaliyet gösteren bir eğitim akademisine dönüştürme konusundaki düşüncelerimizi ilettik. Uluslararası öğrenciler için kültür ve eğitim merkezi olarak planladığımız bu tarihi mekanın kapılarını tüm öğrencilerimiz için açtık.”

Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde bugüne kadar yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Dündar, “Hem akademisyenlerimiz hem de öğrencilerimiz burada çok güzel çalışmalara imza atıyorlar. Hizmete açıldığı günden bu yana üniversitemizden ve şehir dışından 100’e yakın, alanında uzman kıymetli akademisyenlerle birbirinden farklı konularda 169 konferans, toplantı ve söyleşi programları gerçekleştirildi. Haftalık müzik provaları yapıldı. Akademik okuma ve yazma seminerleri, İslam düşüncesi okumaları, felsefe programları, dil ve edebiyat söyleşileri gibi etkinliklere imza atıldı. Yapılan etkinlikleri, Şadırvanlı Han Sohbetleri adı altında kitap haline getirerek yayınlandık. Haftalık ortalama bin kişi bu eğitim merkezimizden faydalandı. 2021 yılı güz döneminde 16 hafta, 2022 yılı bahar dönemde 22 hafta olmak üzere toplam 38 haftalık eğitim programı gerçekleştirildi. Kütüphanemizde iki binin üzerinde kitap bulunuyor. Her sabah öğrencilerimize çorba ikramı oluyor. Kütüphanemizde 2 bin kayıtlı eser bulunuyor.” dedi.

Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nin 2022 Yılı Güz Dönemi’nin 15 hafta süreceğini belirten Dündar, “2022 Güz dönemi boyunca da 59 etkinlik, 1 sanat tarihi buluşması ve 4 konser ile toplam 64 program yapılacak. Bu yapılacak olan etkinlikler ile birlikte burası geçtiğimiz yılın üzerine koyarak devam edecek. Üniversitenin kampüsün dışına çıkması bizler için önemli. Şehri gezip görmek öğrencilerimize çok şey katacaktır. Bursa bir tarih, maneviyat ve ilim, irfan şehridir. Üstü kadar altı da zengindir. Bursa, Osmanlıyı kuran ruha sahiptir. Bu ruh, buradan çıkarak üç kıtaya yayılmış ve adaleti, barışı, hoşgörüyü yaymıştır. Misafir öğrencilerimiz ile kendi öğrencilerimizin burada buluşması çok önemli. İnsanlar arasındaki ten, dil, din, mezhep ayrılığının bir farklılık değil de zenginlik olduğunu ve bir uyum içerisinde yaşamanın mümkün olduğunu göstermiş oluyoruz. Ben başta Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz olmak üzere emeği geçen tüm akademisyenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadesini kullandı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da, yaptığı konuşmada yaklaşık 3 yıl önce bu fikir ortaya çıktığında seve seve bu hizmete amade olduklarını söylediklerini ifade etti. Rektör Kılavuz, şunları kaydetti:

“Üniversitemize eğitime gelen misafir öğrencilerimiz, sadece üniversite, kampüs ve hocaları aracılığıyla değil aynı zamanda böyle tarihi bir mekanda da bizim kültürümüzü özümser ve ülkesine de gittiğinde de bu kültürün bir ferdi olarak buraları anlatır diye düşündük. Ama gördük ki sadece misafir öğrenciler değil, bizim yerli öğrencilerimize de hizmet etmek burayı bir akdemi haline getirir düşüncesi ağır bastı. İki görevi de birlikte yürüten önemli bir faaliyet alanı oluştu burada. Üniversite eğitiminin üzerine bir kültür inşa ediyoruz. Eski kültürümüzü tekrardan canlandırıyoruz. Kültür atmosferi içerisinde bu çocukları yetiştirip, ülkelerine gönderiyoruz. Bu çocuklar ülkelerine gittiklerinde Türkiye’yi bir iyi niyet elçisi olarak görüyorlar. Yeniden daha adil bir dünya neden olmasın. Bu çok önemli bir hadise. Böyle hayırlı bir hizmete vesile oldukları için Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum.”