Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Soğuk hava cilt hastalıklarını arttırıyor

DERMATOLOJİ BÖLÜMÜ UZM. DR. ÜMİT BOSTANCI, HAVALARIN SOĞUMASIYLA BİRLİKTE, DAHA ÇOK ORTA YAŞ VE ÜZERİ KİŞİLERDE, KOL, BACAK, KARIN ÇEVRESİ VE SIRT BÖLGESİNDE DERİ KURULUĞUNDA ARTIŞ VE GECELERİ ARTAN ŞİDDETLİ KAŞINTI BAŞLADIĞINI SÖYLEDİ.

DERMATOLOJİ BÖLÜMÜ UZM. DR.

Dermatoloji Bölümü Uzm. Dr. Ümit Bostancı, havaların soğumasıyla birlikte, daha çok orta yaş ve üzeri kişilerde, kol, bacak, karın çevresi ve sırt bölgesinde deri kuruluğunda artış ve geceleri artan şiddetli kaşıntı başladığını söyledi.

Soğuk hava, bazı deri hastalıklarında belirgin artışlara sebep olabiliyor. Rüzgar ve soğuk, cildin kurumasına yol açarken, kasvetli havaların oluşturduğu stres, cilt problemlerini tetikleyebildiğini ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzm. Dr. Ümit Bostancı, “Kışın genellikle, deri kuruluğu ve ciltte yaygın kaşıntı, yağlı egzama, sedef hastalığı, tahriş egzaması, kurdeşen ve pernio sorunlarıyla karşılaşılabilir. Deri kuruluğu giderilmediği sürece kaşıntı kesici ilaçlar pek işe yaramaz. Deri kuruluğunu gidermenin tek yolu, kuruyan bölgeleri kremlerle düzenli olarak nemlendirmektir. Sıcak suyla banyo yapılmamalı, cilt fazla keselenmemeli ve banyodan sonra bütün vücut mutlaka kremlerle nemlendirilmelidir. Kış aylarında soğuk hava etkisi, güneş ışınlarının azalması ve artan stres ile beraber belirgin alevlenmeler görülebilir. Soğuk rüzgardan korunmalı, dermatologlar tarafından önerilen fazla yağlı olmayan nemlendiriciler ve tedavi kremleri düzenli kullanılmalıdır” diye konuştu.

Sedef hastalığının, ömür boyu devam eden süreğen bir deri hastalığı olduğunu belirten Uzm. Dr. Ümit Bostancı, şöyle konuştu:

“Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde veya çok yaygın şekilde kuraklık ve üzerinde kabuklanmalarla seyreder. Yaz aylarında yoğun güneş ışınlarının etkisiyle iyileşme eğiliminde olan hastalık kış aylarında azalan güneş ışınları, artan stres seviyesi, yine artan üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle alevlenmeler ve artışlar gösterebilir. Kış aylarında güneşli havalarda güneş ışınlarından mümkün olduğunca faydalanmak gerekir. Stres seviyesini azaltmak için açık güneşli havada yürüyüş, spor yapmak faydalı olacaktır. Hastalık belirtilerinin arttığı durumlarda bir dermatolog tarafından muayene edilmekte fayda vardır. Havaların soğumasıyla beraber hem soğuk rüzgârlı hava, hem soğuk sular elde tahriş egzamasını tetikleyebilir. Ellerde kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, çatlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Eller soğuk hava ve sudan korunmalı, soğuk suyla eller yıkanmamalı, bulaşık yıkarken pamuk astarlı eldiven takılarak deterjan ve soğuk sudan korunmalıdır. Su temasından sonra mutlaka ellere nemlendirici kremler uygulanmalıdır. Elleri yıkarken gliserinli sabunlar veya sabun içermeyen yıkama jelleri veya köpükler kullanılabilir.”

Soğuğa bağlı kurdeşenin ise; özellikle soğuk su, soğuk hava, buz gibi maddelerle temas sonucu deride ortaya çıkan kaşıntılı kızarıklar ve kabarıklıklar ile seyrettiğini ifade eden Uzm. Dr. Bostancı, “Tedavide soğuktan korunma ve bazı alerji ilaçları kullanılır. Kış aylarında soğuğa maruz kalma sonucu el, ayak, burun, kulak kepçesi gibi uç bölgelerde kaşıntılı, ağrılı kızarıklık kabarıklıklar görülür. Bilhassa kış boyunca devam eder. Kış aylarında soğuk havalarda eller, ayaklar, burun ve kulaklar soğuktan çok iyi korunmalıdır. Tedavi için mutlaka bir dermatologla temasa geçilmelidir” ifadelerini kullandı.