Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Süleyman Çelebi, “Mevlid Geleneği Sempozyumu” ile anılıyor

Süleyman Çelebi, vefatının 600. yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu” ile anılıyor.

Süleyman Çelebi, vefatının 600.

UNESCO tarafından 2022’nin “Süleyman Çelebi Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK), Türk Dil Kurumu (TDK), Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle “Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu” gerçekleştiriliyor.

Sempozyum etkinlikleri kapsamında Süleyman Çelebi’nin Çekirge Mahallesi’ndeki türbesinde anma töreni gerçekleştirilirken, Ulu Camii’de de Cuma namazı öncesinde mevlit okundu.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu girişinde açılan, ressam Hüseyin Ünlü’nün fırçasından Mevlid-i Şerif’in sözlerinin resim sanatıyla anlatıldığı, küratörlüğünü İsmail Erdoğan’ın yaptığı sergi beğeni topladı.

Sempozuyumun açılışında bir konuşma yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat, böyle bir sempozyuma Bursa olarak ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

Mevlid’in yüzyıllardır Türk ve Müslüman halkının iç aleminde derin tesirler bıraktığını anlatan Canbolat, “Kutsal geceler, hac dönüşleri, sünnet merasimi, askerlik, evlenme, şükür, yağmur dualarını mevlit okumaya bahane edildi. Bu eser Osmanlı coğrafyasında şehirlerden köylere kadar her yerde okunmaktadır.” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise yaptığı konuşmada, Bursa’nın manevi değerlerinin en özellerinden birinin Süleyman Çelebi olduğunu söyledi.

Süleyman Çelebi’nin Osmanlı’nın kuruluşundan gelişimine kadar geçen sürecin bizzat tanığı olduğunu dile getiren Aktaş, Mevlidin, Türkçe’nin ibadethanelere girişine vesile olduğunu, bu nedenle de önemli bir sembol olduğunu ifade etti.

Süleyman Çelebi’nin kabrinin arkasında 62 yıldır belediye başkanlık konutu olarak kullanılan alana kazandırılacak Süleyman Çelebi Külliyesi için de geri sayımın başlandığını ve bu amaçla komisyon kurulduğunu ifade eden Başkan Aktaş, şunları kaydetti:

“Çok güzel bir proje hazırlandı. İçinde cami, külliye, araştırma merkezinin de bulunacağı 14-15 dönümlük alan özellikle gençlere hitap eden bir alan olacak. Bu alan inşallah Süleyman Çelebi ve mevlidin tüm toplumlarda daha fazla bilinmesine vesile olacaktır.”

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin de yaptığı konuşmada, Süleyman Çelebi ve eseri Mevlid’in Türk dili için çok önemli olduğunu söyledi.

Türkçe yazılmış eserler arasında Mevlid’in çok muteber bir eser olduğunu vurgulayan Gülsevin, “Toplantılarında mevlit okunduğu zaman Kuran’a gösterdiği hürmeti gösteren bir toplumda yaşıyoruz. Mevlit dini içerikli edebi bir eserdir. Türk dilini ana dili olarak kullanmayan farklı Müslümanlar tarafından da Türkçe okunan bir metindir. dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise üniversite bünyesinde 2008 yılında yine bir Süleyman Çelebi Sempozyumu düzenlediklerini hatırlatan belirterek, bu tip hizmetlerin kolay olmadığını arkasında yıllar öncesinden başlayan çalışmalar olduğunu anlattı.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof.Dr. Muzaffer Şeker de Türk milletinin mevlit geleneğiyle iç içe nice yıllar yaşamasını temenni ederek, sempozyumun başarılı geçmesini diledi.

Sempozyumun ilk günü başkanlığını Prof.Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un yaptığı ve Prof.Dr. Kenan Gürsoy, Prof.Dr. Süleyman Uludağ ve Prof.Dr. Uğur Derman katıldığı oturumun ardından yapılan “Tevşih İlahileri” konseriyle tamamlandı.

Bursa HABERİ