Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UEDAŞ’tan kesintisiz enerji için kış bakımı

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ), 140 kişilik ekibiyle kış ayları öncesi bakım çalışmaları gerçekleştiriyor.

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa elektrik dağıtım hizmeti veren UEDAŞ, kış ayalrı öncesinde bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştiriyor. 

Şebekenin kontrollerini sağlayan 140 kişilik bakım onarım ekibi, ihtiyaç duyulan bölgelere müdahale ediyor.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da 53 bin kilometrelik elektrik ağı, 28 bin trafosuyla kesintisiz enerjiyi sağlayan UEDAŞ, şebekesini zorlu kış koşullarına hazırladı.

12 bölgede planlı olarak bakım onarım sağlayan 140 kişilik ekip, hatlardaki salınımın kontrolü, topraklama ölçümleri, atmosferik koşullardan etkilenen izolatörlerin tespit edilerek onarılması,hasarlı direklerin tespiti gibi çalışmalarla adeta şebekenin röntgenini çekiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Sistem İşletme Direktörü Volkan Çelik , kesintisiz ve sürekli enerjiyi sunmanın özellikle de kış yaklaşırken kolay olmamadığını söyledi.

Bu noktada çalışanlarına çok iş düşmektüğünü ifade eden Çelik, “Tabi kış koşullarıyla alakalı bakımların yapılabilmesi için önce tespitlerin çok doğru yapılabilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda 2022 yılında şebekemizin yüzde 60’ının tabiri caizse röntgenini çekmiş bulunmaktayız.” dedi.

Ambar stoklarını sürekli kontrol ettiklerini dile getiiren Çelik, şunları kaydetti:

“Öncelikle bulunması gerekli malzemelerin tedariki ve yedeklemesi yapılmakta, ilgili lokasyonlara dağıtılmakta. Araç parkurlarımızdaki araçlarımızın kalitesi ve yılı her geçen gün arttırılmakta. Bunların dışında karla mücadele için kar araçlarımız bulunmakta. Karda arıza yapmamak için güzel havalarda bakım yapmayı tercih ediyoruz. Kış koşulları enerji nakil hatlarında temel olarak 2 tane zorluğa sebebiyet vermekte. Birincisi ulaşım. Yani çok basit bir arıza bile olsa yolu kapalı olduktan sonra ulaşım zor olmakta. Bu noktada kar araçlarımız devreye girmekte. İkincisi de yoğun kış koşullarında hatlarda buz yükü oluşması. Bu bağlamda da daha önce bahsettiğim üzere çürümüş, ekonomik ömrünü doldurmuş direklerimizin değişimleri yapılmakta. Tabi personellerimiz de vardiya sistemiyle zorlu çalışma şartlarında çalışmakta.”