Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uludağ Üniversitesi’nde hekim adayları önlüklerini giydi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi’ne bu yıl kaydolan öğrenciler, beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını attı.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ)

Uludağ Üniversitesi’nde bulunan Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği 2022-2023 akademik dönem başlangıç töreni gerçekleştirildi.

Törene üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Programda konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, rektörlük dönemindeki son beyaz önlük törenine katıldığını söyledi.

Meslek hayatında 50 yılı geride bıraktığını anlatan Kılavuz, “Bu dönemin 45 yılını eğitim-öğretim faaliyetleri içerisinde geçirdim. İyi bir tıp fakültesine sahibiz. İlk 10 bin içerisinden öğrenci alıyoruz. Simülasyon merkezi olan son derece donanımlı bir eğitim kurumuyuz. Köklü, tecrübeli ve mesleğinin erbabı hocalara sahibiz.” dedi.

Gençlerin artık Türkçe eğitim veren tıp fakülteleri yerine yabancı dil eğitimi veren tıp fakültelerini tercih ettiklerini dile getiren Kılavuz, şunları söyledi:

“Tıp eğitimi ve hekimlik konusunda çok daha iyi eğitim vermiş olmasına rağmen maalesef daha başarılı öğrenciler İngilizce eğitim veren tıp fakültelerini tercih ediyor. Dışarıdan öğretim elemanı olarak aldığımız genç hocalarımızı İngilizce eğitim diline hakim olanlar arasında seçiyoruz. Tıp fakültesi yöneticilerimiz kendilerine bu yönde bir hedef koymalıdır. Aksi takdirde yakın gelecekte ilk 10 değil, ilk 20 tıp fakültesi arasında girmemiz bile zorlaşacaktır.”

UÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya ise yaptığı konuşmada,  fakülteye bu yıl YKS’de ilk 10 bine giren ve okul birincisi kontenjanından gelen toplam 240 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirtti.

Fakültenin, uluslararası öğrenci projesi kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gelen toplam 42 öğrenciyi bünyesine kattığını açıklayan Kaya, “Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Tıp Fakültesi’nden 60, Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden de 40 öğrenci olmak üzere toplam 100 öğrenci ek olarak fakültemiz bünyesine katılmıştır. Bu da demek ki fakültemiz  bu yıl 400 yeni öğrenciye ev sahipliği yapacaktır.” diye konuştu.

Daha sonra üniversite yönetimi ve öğretim üyeleri tarafından birinci sınıfa başlayan öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi.

Tören, beyaz önlük andının okunmasıyla sona erdi.

Bursa HABERİ