Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uluslararası hareketlikte BTÜ farkı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (BTÜ) ÖĞRENCİLERİNİN ULUSLARARASI ALANDAKİ HAREKETLİLİK KAPSAMI ARTIYOR. YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK PROJELERİ, (KA171) 2023 DÖNEMİ BAŞVURU SONUÇLARINA GÖRE BTÜ DÜNYANIN 10 FARKLI BÖLGESİNDEN TOPLAM 18 ÜLKEDE ULUSLARARASI HAREKETLİLİK KAPSAMINDA PROJE HİBE DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANDI. BTÜ BU BAŞARISI İLE EN ÇOK EN ÇOK ÜLKEDEN HAREKETLİLİK PROJESİ ALAN ÜNİVERSİTELER ARASINDA 15. SIRADA YER ALDI. YÜKSEKÖĞRETİMDE HAREKETLİLİK PROJELERİ, (KA171) 2023 DÖNEMİ BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI. BİREYLERİN ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ, PROGRAMLA İLİŞKİLİ OLMAYAN ÜÇÜNCÜ ÜLKELER İLE YÜKSEKÖĞRETİM ÖĞRENCİ VE PERSONEL HAREKETLİLİĞİ FAALİYETİ KAPSAMINDA BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, ERASMUS KOORDİNATÖRLÜĞÜ TARAFINDAN SUNULAN PROJELERLE 10 FARKLI BÖLGEDE, 18 ÜLKE KAPSAMINDA YENİ HİBE ALMAYA HAK KAZANDI.

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (BTÜ)

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencilerinin uluslararası alandaki hareketlilik çerçevesi artıyor. Yükseköğretimde Hareketlilik Projeleri, (KA171) 2023 dönemi başvuru sonuçlarına göre BTÜ Dünyanın 10 farklı bölgesinden toplam 18 ülkede uluslararası hareketlilik çerçevesinde proje hibe desteği almaya hak kazandı. BTÜ bu başarısı ile en çok en çok ülkeden hareketlilik projesi alan üniversiteler arasında 15. sırada yer aldı.

Yükseköğretimde Hareketlilik Projeleri, (KA171) 2023 dönemi başvuru sonuçları açıklandı. Bireylerin Öğrenme Hareketliliği, programla ilişkili olmayan üçüncü ülkeler ile Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyeti çerçevesinde Bursa Teknik Üniversitesi, Erasmus Koordinatörlüğü tarafından sunulan projelerle 10 farklı bölgede, 18 ülke çerçevesinde yeni hibe almaya hak kazandı.

Hali hazırda, BTÜ öğrencileri ve personeli28 ülkeden 99 üniversite ile yapılmış anlaşmalar çerçevesinde Erasmus ve Mevlana programları başta olmak üzere uluslararası hareketlilikten faydalanabiliyor. Yeni açıklanan proje destekleri ile BTÜ’lü öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelerde eğitim hareketliliği imkanlarına yenileri eklenirken gidilebilecek ülke ve bölge sayılarında da önemli artış sağlandı.BTÜ Dış İlişkiler Ofisi tarafından yürütülen faaliyetler sonucunda öğrencilere sunulan uluslararası hareketlilik ve yurtdışında eğitim imkanları nicelik ve nitelik olarak her yıl artıyor. Önceki günlerde Ulusal Ajans tarafından açıklanan Yükseköğretimde Hareketlilik Projeleri (KA171) başvuru sonuçları çerçevesinde BTÜ, 18 ayrı ülkeyi içeren proje destekleri almaya hak kazanarak uluslararası hareketlilik alanını genişletti.

BTÜ destek almaya hak kazandığı yeni projeler ile 2023-2024 eğitim öğretim yılında ABD, Azerbaycan, Bosna Hersek, Fas, Gana, Güney Afrika, Kanada, Karadağ, Katar, Kenya, Lübnan, Mauritius, Mısır, Nikaragua, Rusya, Singapur, Ürdün, Yeni Zelanda gibi 18 farklı ülkeye öğrenci göndermek üzere Ulusal Ajans’tan 93.770 Avro tutarında hibe almayı başardı.BTÜ, 2022-2023 eğitim öğretim yılında da Ukrayna, Gürcistan, Kosova, Fas, Tunus, Malezya ve ABD gibi ülkelerle yapmış olduğu anlaşmalar istikametinde 72.425 Avro hibe almaya hak kazanmıştı.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, yaptığı açıklamada, eğitim ve öğretimin evrenselliğini öncelediklerinin altını çizdi. Rektör Çağlar, öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelerde eğitim deneyimi kazanmalarını önemsediklerini vurgulayarak başta lisans olmak üzere lisansüstü öğrencilerinin de uluslararası hareketlilikten yararlanmalarını teşvik ettiklerini söyledi. Çağlar, öğrencilerin eğitim hayatlarının bir kısmını yurtdışında geçirmeleri yönünde yaptıkları yönlendirmeyi de uluslararası hareketlikte BTÜ’nün farkı olarak tanımladı.

Rektör Çağlar “Ulusal Ajansın hibe desteğinden faydalanmak üzere sunulan projeler ile BTÜ öğrencileri dünyanın 10 farklı bölgesinde 18 ülkedeki üniversitelerden Öğrenme Hareketliliği çerçevesinde yararlanabilecekler. Dış İlişkiler Ofisimizin gayretli çalışmaları sonucunda Ulusal Ajans aracılığı ile aldığımız hibe miktarında önemli artış oldu. Bu artış ile öğrencilerimizin hareketlilik çerçevesinde gidebilecekleri ülkelere yenileri eklendi. Öğrencilerimiz ve personelimiz 31 Temmuz 2026 tarihine kadar alınan proje destek hibeleri çerçevesinde hareketlilikten faydalanabilecek.” dedi.