Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yıldırım’da “çevreye dost” atık getirme merkezi

“Sıfır atık” projesi kapsamında Yıldırım Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Atık Geri Getirme Merkezi’nde atıklar 14 farklı sınıfta depolanıyor.

"Sıfır atık" projesi kapsamında

Yıldırım Belediyesi, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, atık yönetim sistemini daha çevreci bir hale getirebilmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Belediyenin geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye kazandırmak amacıyla geçen yıl ilçeye kazandırdığı Atık Getirme Merkezi’nde atıklar 14 farklı sınıfta depolanıyor.

İlçede 3 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezde vatandaşların ahşap, cam, plastik, metal, giysi, kağıt, pil ve yağ gibi 14 farklı sınıfta getirdikleri atıklar depolanıyor.

Daha sonra tesiste toplanıp ayrıştırılan atıklar lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilip geri dönüşümleri sağlanıyor.

Geri dönüşüme kazandırılamayan diğer atıklar ise mevzuata uygun bir şekilde bertaraf edilmesi için ilgili tesislere yönlendiriliyor.

Proje kapsamında israfın önüne geçilerek, kaynaklar daha verimli kullanılıyor. Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri 15 ayda 12 bin 142 litre atık yağ, 3 bin 749 kilogram atık pil, 4 bin 561 kilogram e-atık, 3 bin 385 kilogram mavi kapak, 2 bin 442 kilogram atık ilaç ve 7 bin 305 adet ömrünü tamamlamış lastiği geri dönüşüme kazandırdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, çevre kirliliğinin tüm dünyada giderek büyüyen, büyüdükçe içinden çıkılamaz bir hal alan ve bu hal sebebiyle geleceği tehdit eden bir mesele olduğunu söyledi.

Çevre kirliliğinin ve tehdidinin bertaraf edilebilmesi için yapılacak en güzel çalışmanın geri dönüşüm çalışmaları olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Biz de bu noktada önemli çalışmalara imza atıyoruz. Atık Getirme Merkezi ile ambalaj atıkları, elektronik atıklar, tekstil atıkları, lastik, akü gibi atıklar başta olmak üzere 14 farklı sınıfta atıkları toplayarak daha sağlıklı bir geleceğin temelini atıyoruz. Ayrıca geri dönüşümü teşvik etmek ve kolaylaştırmak için ilçenin dört bir yanına 6 farklı türde atık toplayan mobil atık getirme merkezleri kuruyoruz. Ekiplerimiz tarafından; sitelere, okullara ve ilçenin belirli meydanlarına yerleştirdiğimiz mobil atık getirme merkezleri ile atıklar kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılıyor. İlçede bulunan 55 Mobil Atık Getirme Merkezlerimizin sayısını 250’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz geri dönüşüm çalışmaları sayesinde hem çevremizi koruyor hem de ekonomimize artı değer katıyoruz. Yıldırım Belediyesi olarak, Yıldırım’ı tam anlamıyla çevre dostu bir kent haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”