Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dündar’dan tarihi mirasa sahip çıkma vurgusu

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sivil mimarinin en güzel örneklerinin bulunduğu Bursa’da tüm şehrin tarihi eserlere sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa

Bursalı gazeteci Güzin Abraş ve ailesinin Çanakkale Savaşı gazisi dedelerinden miras kalan tarihi ev, aslına uygun şekilde restore edilmesinin ardından yeniden kullanılmaya başladı.

Bursa’nın tarihi semtlerinden Tuzpazarı Mahallesi Abdal Çıkmazı’nda gerçekleşen açılış törenine, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ile birlikte katıldı.

“Ne Güzel Ev” ismiyle özel gün ve etkinliklerde Bursalılara hizmet verecek tarihi yapıya sahip çıkmalarından dolayı aileyi tebrik eden Dündar, şehrin tarihi ve kültürel değerlerinin geleceğe taşınması bakımından örnek bir çalışma olduğunu belirtti.

Bursa’da buna benzer projelerin çoğalması gerektiğine vurgu yapan Dündar, “Tarihi eser restorasyonu, tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması deyince akla hemen Osmangazi Belediyesi geliyor. Bu alanda bugüne kadar 7 ödülümüz var. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde, Hisar İçi’nde, sivil mimari örneği yapıların ihyasında, inanç turizmi konusunda her yerde imzamız var. Şu anda birçok yerde çalışmalarımız devam ediyor. Güzin Hanım, Bursa’nın modern yüzü olan bu evi restore etmeden önce kitabını yazdı. Bu evi restore ettirmek için çok emek verdi. Burada aile olarak güzel bir işe imza atarak atalarından kalan evlerini restore ettirmişler. Bu güzel örnekleri çoğaltmamız lazım. Belediye bu işin proje ve diğer kısımlarında olsun ama mülk sahipleri mirasına sahip çıksın. Böylece şehrimizin tarihi mirasını hep birlikte geleceğe taşımız oluruz” dedi.