Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TOKİ’nin ucuz konut başvuru şartları ortaya çıktı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak için hayata geçirilecek olan konut projesiyle ilgili başvuru şartları belli oldu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)

Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla başlayacak projenin detayları ortaya çıkmaya başladı.

Proje kapsamında 250 bin konut ve 100 bin altyapılı arsa satılacağı öğrenildi.

TOKİ aracılığıyla yapılacak evlere, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan ve daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış Türk vatandaşlarının başvuru yapabileceği bildirildi.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecekken, projede gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. 

Genç kategorisine ise 1991 Eylül ayından sonra doğanlar başvurabilecek. 

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak.

– 240 aya kadar vade imkanı

Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak.  Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

TOKİ eliyle yürütülecek konut projesi 81 ilde hayata geçirilecek, en fazla konut, olası depremin en çok etkileyeceği İstanbul’da yapılacak.

Proje kapsamındaki konutlarda yerel ve yatay mimari tercih edilecek, konutlar beş katı geçmeyecek şekilde yapılacak. Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanılacağı evler sıfır atığa, enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerji sistemlerine uyumlu inşa edilecek.

Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek.

– Başvuru bedeli 500 lira

Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek. Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek.
Arsa satışı başvurularında şu şartlar aranacak:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yoksul ve dar gelirli olmak, kendisinin, eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içerinde ev yapmaya müsait arsaya veya herhangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesinin karşılığı olan arsa payına sahip olmamak, daha önce 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine tabi uygulamalardan faydalanmamış olmak.”