Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa ekonomisinin devleri belli oldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu yıl 25’incisini düzenlediği “Bursa 250 Büyük Firma Araştırması – 2021” sonuçları belli oldu.

Bursa Ticaret ve Sanayi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) 25 yıldır düzenlediği ” Bursa 250 Büyük Firma Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

BTSO’dan yapılan açıklamada, araştırmaya göre ilk sırada önceki yıllarda olduğu gibi yine 34,4 milyar lira ile Oyak Renault yer aldı.

Listede ikinci sırada 31,9 milyar lira ile TOFAŞ bulurken, üçüncü sırada 16,1 milyar lirayla Borçelik yer aldı.

Bu firmalarıysa sırasıyla TGS Dış Ticaret, Bosch, Limak Uludağ Elektrik, Sütaş, Asil Çelik ve Pro Yem takip etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, firmaların bütün olumsuzluklara  rağmen bugüne kadar olduğu gibi, bir gün bile umutsuzluğa kapılmadan, yeni istihdam alanları oluşturmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya devam ettiğini söyledi.

Burkay, 2021 yılında hemen hemen tüm sektörlerim net satışlarından katma değere, öz kaynaklarından aktiflerine, dönem karlarından FAVÖK değerlerine, istihdamdan ihracata kadar tüm göstergelerde yüksek bir performans sergilediğini belirtti.

Bursa iş dünyasının Türkiye ekonomisine yüksek düzeyde katkı sunmayı sürdürdüğünü ifade eden Burkay, “Krizlere teslim olmak yerine fırsatlara odaklanan, birlik ve dayanışma içinde hareket ederek, milletimizin refahı ve ülkemizin idealleri doğrultusunda fedakarca çalışan tüm girişimcilerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

Tedarik zincirlerindeKİ bölgesel çözümlerin Bursa gibi üretim şehirlerini daha da stratejik bir noktaya taşıdığına dikkat çeken Burkay, şunları kaydetti:

“2021 yılının son diliminden itibaren artan enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanma firmalarımızın işletme sermayesi ihtiyacını artırdı. Girdilerin tedarikinde güvenlik ve fiyat dalgalanmalarına karşı risk yönetiminin öne çıktığı, enerji fiyatları ve maliyetlerinin de tüm dünya genelinde yüksek seviyede devam ettiği bir süreçten geçiyoruz. Bu nedenle üretimde ölçek kullanımı ve kaynak verimliliği her zamankinden daha da önemli hale geldi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş dünyamızın sorunlarına proaktif bir yaklaşımla çözüm üretmek ve firmalarımızın bu süreci en az hasarla atlatmalarını sağlamak için çalışmayı sürdüreceğiz. Değişen tedarik yapısının da sunduğu fırsatlarla Bursa’mıza yeni yatırım alanları kazandırdığımız ve firmalarımızı yeni nesil teşviklerle desteklediğimiz takdirde çok daha güçlü bir büyüme hamlesi gerçekleştirebiliriz. Bunun da yolu mekânsal planlamadan geçiyor.”

Bursa 250 Büyük Firma Araştırması  sonuçlarının “www.ilk250.org.tr” uzantılı internet sitesinden incelenebileceği öğrenildi.  

 

 

Bursa HABERİ