Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Marmarabirlik bu sezon 60 bin ton ürün alacak

Marmarabirlik’te ürün alım fiyatları belirlendi. Marmarabirlik’in bu sene üreticilerden 60 bin ton ürün alacağı öğrenildi.

Marmarabirlik'te ürün alım fiyatları

Marmarabirlik’te tavan fiyat (180 dane) 46 lira, 200 dane 40 lira, taban fiyat (380 tane) 18 lira, yağlık zeytinin kilogram fiyatı ise 16 lira olarak belirlendi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2010 yılından bugüne üreticinin yanında olan Marmarabirlik’in bu kampanya döneminde de ortaklarına sahip çıktığını söyledi.

Marmarabirlik’in açıklanan fiyatlarla ortaklarının güvenini ve beklentisini boşa çıkarmadığını ve üreticinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Asa,”Varoluş sebebimiz üreticimizdir, Marmarabirlik de zeytin üreticisinin sigortasıdır.” dedi.

İri daneye, taban fiyata ve yağlık zeytine özel fiyat verildiğini vurgulayan Asa, şunları söyledi:

“Beklentimiz üreticilerimizin kooperatifine ihtiyaç duyulan kalibrelerde ürün vermesidir. Marmarabirlik’in hedefi piyasada en çok talep edilen ürünü istenilen miktarda almaktır. Eğer satışlarımızda ihtiyaç duyulan plan doğrultusunda ürün alımı yapılamaz ise yurtiçi ve yurtdışı satışlarımızda sıkıntı yaşarız.”

Açıkladıkları fiyatları bir önceki kampanya dönemi ürün alım fiyatları ile karşılaştırdıklarında ortalama yüzde 120 artış olduğu kaydeden Asa, şöyle konuştu:

“Gerek kurumsal, gerek ekonomik olarak kooperatifçiliğin örnek kuruluşu haline gelen Marmarabirlik’in gücü alım ve satış politikalarının sürdürebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Kar zarar hesabı yapılmaksızın, günü kurtarmak için ürün alımı yapılırsa, Marmarabirlik’in öz kaynakları erir ve geçmişe geri döneriz. Stratejik tarım ürünleri arasında bulunan zeytin ve zeytinyağın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılırken, talep artışı üretim artışını da beraberinde getirmiştir.”

Bu yıl bütün ezberlerin bozulduğu bir yıl olduğunu dile getiren Asa, şunları kaydetti:

“Ortaklarımızdan toplam 76 bin ton rekolte beyanı gelmiştir. Gelen yüksek rekolte beyanına rağmen ortaklarımızın mağdur olmaması için kota uygulanmayacaktır. Marmarabirlik 2022/2023 iş yılı ürün alım kampanyasında yağlık dahil 60 bin ton ürün alım planı ve 1 milyar 500 milyon lira alım bütçesi yapılmıştır. Ürün bedelleri on beş günlük periyotlarda yüzde 50’si peşin, geri kalan kısmı Mart sonu ve Mayıs ayı sonunda ödenmesi planlanmaktadır. Marmarabirlik nakit durumuna göre ödemeler öne çekilecektir. Ürün alımlarına, kooperatif yönetim kurulu yetki ve sorumluluğunda 21 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlanılmıştır.”

Girdi maliyetlerinin enflasyonist ortamda değişkenlik gösterdiğini kaydeden Asa, “01.01.2022-01.08.2022 tarihleri arasında enflasyondan kaynaklanan fiyat artışları göz önüne alınarak ürün alım fiyatları belirlenmiştir. Arz ve talebe göre tarım ürünleri fiyatlarında değişiklikler yaşanabilir. Tarımsal ürenler içinde sürekli üzerine koyan, fiyatı hiç düşmeyen, artan tek tarım ürünü zeytindir. Bunun tek sebebi Marmarabirlik’tir. Bir yıllık kazanç yerine, her zaman kazandıran bir fiyat politikası, hem ortaklarımız hem de Marmarabirlik açısından çok önemlidir” dedi.

Kota ve yağlık zeytin fiyatlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Hidamet Asa, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl üreticimize destek olacağımız bir yıldır. Bu sebeple 76 bin ton rekolte beyanına rağmen kotasız alım yapılacaktır. Ortaklarımız rekolte beyanı kadar ürün teslimatı yapabileceklerdir. Ödemelerle ilgili ortaklarımızın da anlayış göstermesini bekliyoruz. Yağlık zeytinde dinamik fiyat belirlenecektir. Yağlık zeytin fiyatları artarsa Marmarabirlik de fiyatlarını artıracaktır. Üreticimiz bize güvensin. Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak bugüne kadar üreticilerimizi hiç mağdur etmedik, bundan sonra da asla etmeyiz.”