Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın yeşili, Uludağ’ın beyazı: Bursaspor

Logosundaki renklerini Bursa ovasının yeşilinden ve Uludağ karının beyazından alan Bursaspor Kulübü, 1 Haziran 1963 tarihinde kurulmuştur.

Logosundaki renklerini Bursa ovasının

Bursaspor’un renkleri yeşil beyazdır. Kulüp, başta futbol olmak üzere basketbol, voleybol, boks, masa tenisi, atletizm, taekwondo ve bocce branşlarında faaliyet göstermektedir. 

Bursaspor Kulübü Derneği olarak 1 Haziran 1963 yılında kurulan kulübün ilk başkanı Salih Kiracıbaşı’dır. 

Kulüp ilk maçını, Teknik Direktör Muhtar Tucaltan yönetiminde 21 Eylül 1963 cumartesi günü İzmir’de Demirspor’la oynamıştır.

Kulüp tarihinde ilk kez 1967 yılında 2 Lig Beyaz Grup şampiyonluk yaşamıştır.

Bursaspor’un kurucu üyeleri ise şu isimlerden oluşmaktadır:

“Fahrettin Akkutlu, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Cemal Dik, Can Gengörü, Demir Akınöz, Ertuğrul Yıldırır, Enver Yet, Erdoğan Akaltun, Faik Tinel, Ferudun Evranosoğlu, Fehmi Aktoptan, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Canova, Hüseyin Saitoğlu, Hüseyin Kuşçu, Hüseyin Kurtoğlu, Hayri Terzioğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Kemal Katıklar, Lütfü Özmeriç, Mustafa Bulutlar, Muhtar Tucaltan, Mehmet Göral, Nail Erok, Necati Akgün, Osman Aktan, Orhan Akkök, Recep Barışıcı, Salih Kiracıbaşı, Selim Süter, Süreyya Öğünç, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şükrü Akmansoy, Şevket Eygi, Tarık Sekban.”

– Ovanın yeşili, Uludağ’ın beyazı

Çelikspor’un lokalinde yapılan toplantılara katılan Pınarspor’un kurucu başkanlığını yapmış olan isim Avukat Şükrü Akmansoy ” Bursa denilince akla ilk ne gelir” diye sorar. Toplantıya katılanların verdiği ilk cevap yeşil bitki örtüsü olur. Bu cevap üzerine Akmansoy “Dünyaca ünlü Uludağımızın kar beyazı, yeşil ile birlikte kullanılamaz mı” önerisi tüm üyelerce uygun görülür ve Bursaspor’un rengi, ovanın yeşili ve Uludağ’ın beyazı olarak karara bağlanır.

Kulübün renkleri yeşil beyaz olarak kararlaştırıldıktan sonra armanın ne olacağı tartışılmaya başlanır. Yapılan toplantıların arından Ortasında kuruluş yılı olan 1963 rakamı ve çevresinde birleşen kulüplerin renkleri ile 5 adet yıldızdan oluşan bir arma ortaya çıkar.