Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursaspor’un borcu 1 milyar 58 milyon lira

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz, divan kurulunda toplantısında kulübün 1 milyar 58 milyon lira borcunun bulunduğunu olduğunu söyledi.

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan

Bursaspor Divan Kurulu Toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda gerçekleşti.

Toplantıda konuşma yapan Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder, geldikleri günden beri Bursaspor’un kaos ve sıkıntı yaşadığını söyledi.

Bu durum nedeniyle artık insanların yıpranmaya ve üzülmeye başladığını ifade eden Sakder, şunları söyledi:

“Amaç ve gayemiz Bursaspor’u hak ettiği yere getirmek. Düzlüğe çıkmamız için her türlü fikre hazırız. Geçtiğimiz günlerde Özlüce tesislerinde İsmail Ertekin ile görüştüm ve ‘maaşlarımızı tıkır tıkır’ alıyoruz dedi. Sorun yok o halde. Adaylar varmış ve biz onları istemiyormuşuz gibi hissettirilmeye çalışılıyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Artık yanılmak gibi bir lüksümüz yok. 30 Ekim’de saat 14.00 ile 16.00 arasında başkan adaylarımızı bekliyoruz. 16.00 ile 16.30’da da bağımsız denetim kurulu adaylarımızı bekliyoruz.”

Ardından kürsüye çıkan Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz ise, kulübe reklam ve bağışlarla birlikte 70 milyon lirayı aşkın katkılarının olduğunu belirtti.

Bu rakamın tamamınun hibe olduğunu vurgulayan Banaz, şöyle konuştu:

“Uzun ve meşakkatli bir yoldayız. Yıllardır umursanmayan birçok konuyu irdelemeye ve sonuçlandırmaya yönelik elimizden geleni yaptık. Bursaspor’un geleceğinin Vakıfköy’de olduğunu biliyoruz. Buradan çıkacak futbolcular hayati önem taşıyor. Geçmişte yapılan hatalı sözleşmelerden dolayı vedalaştığımız oyuncular oldu. Biz bunları yapmadık ve bu hataların tekrarlanmaması için gayret gösterdik. Borca gelecek olursak. Borçlarımız katlanarak devam ediyor. Benzin arazimizin üstünde 300 tane icra dosyası var. Buradan gelir elde edersek banka borcumuzu ödeyip 40 milyon liralık faiz yükünden kurtulmak istiyoruz. Sigorta borçlarımızın kapatılması için de büyük uğraş veriyoruz. Bu süre zarfında personel sayımızı azalttık, hiçbiri ile de kötü ayrılmadık. Geçmişten gelen dava dosyalarımızın çoğu eski çalışanlarımız oluşturmakta. Onların da haklarını ödemeye çalıştık ve nihayete erdirdik.”

Sportif anlamda da iyi dönem geçirdiklerini söyleyemeyeceğini kaydeden Banaz, şu ifadeleri kullandı:

“Sportif yapılanmamız altyapıda olduğu gibi A takımda da sürecek. Böylelikle oyuncularımdan maksimum fayda almayı hedefliyoruz. Bu futbolcular Bursaspor’un gelecekleri. Kulübümüze kazandıracakları bonservis bedeli ile de borçlarımıza önemli bir katkı yapacaklardır. Şampiyonluk döneminde sattığımız oyunculardan 70 milyon Euro gelir elde edilmiş. Türk parasına çevrildiğinde borcumuz kapanıyor. Biz düzgün bir duruş gösteriyoruz. Birçok kurum bizim dönemimizde borçlarını sildi. Birçok tedarikçiyle de görüştük ve o işleri de hallettik. Hepsine teşekkür ederim. Tesisimiz bu kulübün yuvası. Buraya iyi bakılmamış. Zeminler hele ayrı bir konu. O konuda da çalışmalarımız sürüyor.”

Bursaspor’un borcu hakkında da açıklamalarda bulunan Banaz, “Yaklaşan seçimin camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu zorluklardan el birliği ile çıkacağız. Bursastore’dan bizim dönemimizde 12 bin 543 forma satıldı. 6 milyon 292 bin lira kazanç elde ettik. Geçmiş dönem alacaklarından feragat eden yöneticilerden 21 milyon 503 bin lira katkı sağladık. Twitter sohbet odasında gerçekleşen ‘Başka  Bursaspor Yok’ bağış kampanyasından ise 934 bin TL gelir elde edildi. Armana Sarıl kampanyamız da devam ediyor. Kulübümüzün toplam borcu 1 milyar 58 milyon lira borcu var. Kulüp lisans eksikliklerine ilişkin kesin olarak engel olan dosyaların bize yansıması toplamda 1 milyon Euro’yu aşkın. Filiz lisansla alakalı da 3 milyon Euro’nun üzerinde bize engel durum var.  Bursaspor altyapısına 10 yaşındaki bir çocuğu dahi lisanslayamıyor. FIFA’da olan dosyalarımız yüzünden bu çocuklara lisans çıkartamıyorsunuz. Tahtaya engel olan toplam bedel 139 milyon 339 bin 993 liradır. Güncel faizlerle bu rakam 206 milyon lirayı buluyor” şeklinde konuştu.

Banaz son olarak şunları kaydetti:

“Kulübe 100 milyon getiriyorlarmış, Belediye başkanı dirsek gösteriyormuş. Biz bu koltuktan kalmak istiyormuşuz. Futbolculara biz aciz kaldık siz de destek atın diyormuşuz. Çalışanlara da emir veriyormuşum. İnanılır gibi değil. Manzara ortada. Biz birlikte hareket edersek bir şeyler yapacağız. Silkelenelim artık. Mevcut tabloyu görelim artık. Ne zaman kurtulacağız artık bu hasta dilden. Bu bölünmüşlükle varacağımız hiçbir şey yok. Karacabey’i satın alacakmışız, kulübü kapatacakmışız. Böyle bir şey yok. Biz FK’cı falan değiliz. Kim bu gündemi yapıyorsa onun yakasından tutun. Bizim bu kulübü kayyuma bırakma gibi bir niyetimiz yok. Artık arkamızda olun. Bizim kimseden sakladığımız bir şey yok. Ama artık istirham ediyorum, birlikteliğe ihtiyacımız var. Bu sıkıntılı dönemi böyle aşarız. Biz aday değiliz. Mevcutta da şunu ifade etmek istiyorum Verilen paraları küçümseme, sponsorları rencide etmekten de vazgeçelim. Çorbada tuzum olsun diye katkı sağlayanlar da eleştiriliyor. Artık kendimize gelmemiz ve bu kulübe sadece destek olmamız gerekiyor. Saygılarımla.”